Slide
HERO/WIB

Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii (HERO)

Technologia mRNA to przyszłość leków biologicznych. Stanowi ona obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju w branży medycznej i farmaceutycznej. To również temat badań projektu HERO, finansowanego ze środków Funduszu Nauki Polskiej w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego. W projekcie HERO interdyscyplinarny zespół naukowców wykorzystuje swoje doświadczenie i autorskie pomysły do opracowania technologii terapeutycznego mRNA, która będzie mogła być wykorzystana w immunoterapii nowotworów. Dodatkowo, projekt ma również na celu udoskonalenie technologii mRNA i zastosowanie jej w leczeniu innych chorób.

HERO realizowany jest w konsorcjum czterech instytucji naukowych: lidera - Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, oraz partnerów: Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  PASKI Z LOGOTYPAMI 5Interdyscyplinarny zespół badawczy tworzą:

Lider: 

  • Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski (MIBMiK) – biolog RNA z wieloletnim doświadczeniem w badaniach mechanistycznych z wykorzystaniem metod biochemicznych i biologii strukturalnej, transkryptomice oraz badaniach funkcjonalnych na poziomie organizmów.

Członkowie kluczowi:

  • Prof. dr hab. Marta Miączyńska (MIBMiK) – biolog komórki, ekspert w dziedzinie endocytozy i transportu komórkowego. W ramach projektu jest odpowiedzialna za analizę uwalniania mRNA z endosomów. 
  • Prof. dr hab. Marcin Nowotny (MIBMiK) – krystalograf, ekspert w dziedzinie katalizy enzymów biorących udział w metabolizmie kwasów nukleinowych. Posiada duże doświadczenie badawcze w zakresie produkcji i charakteryzacji białek. 
  • Prof. dr hab. Robert Hołyst (IChF) – ekspert w zakresie wykorzystania technik fluorescencyjnych do badania ruchu, dyfuzji i oddziaływań makrocząsteczek w komórkach. W projekcie odpowiedzialny za dostarczenie danych ilościowych dotyczących mRNA wewnątrz komórek.
  • Prof. dr hab. Dominika Nowis i prof. dr hab. Jakub Gołąb  (WUM) – lekarze medycyny, specjalizujący się w immunoterapii nowotworów, doświadczeni eksperci w zakresie wdrażania terapii eksperymentalnych. W ramach projektu są odpowiedzialni za dostarczenie innowacyjnych pomysłów terapeutycznych oraz przeprowadzenie badań przedklinicznych na mysich i ludzkich komórkach dendrytycznych.
Slide
Okres realizacji:
Całkowity budżet projektu:

Więcej informacji:

 

Prof. A. Dziembowski o projekcie

Prof. M. Miączyńska o projekcie:

Kontakt:

  • prof. Andrzej Dziembowski, Lider Zadania Badawczego, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Karolina Bodzon, Koordynator Zadania Badawczego, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Promocja projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt finansowany w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego ze środków Funduszu Nauki Polskiej

Wirtualny Instytut Badawczy – program finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów – biotechnologii medycznej i onkologii. WIB powstał w oparciu o ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Program kierowany jest do najwybitniejszych polskich naukowców prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie – przedstawicieli uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i badawczych. Na jego realizację Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł. Celem wyłanianych w konkursach zespołów badawczych jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, zgodnie z odpowiednimi procedurami i standardami niezbędnymi do ich komercjalizacji i wdrożenia, w ciągu maksymalnie pięciu lat od rozpoczęcia prac.

PASKI Z LOGOTYPAMI 7en